تبلیغات
ای نوح ای ولایت کشتی نشین.... ای موج موج خطبه ی تو آتشین.... امروز موج حادثه در دست توست....‏ توفان ما اشارت انگشت توست....‏ باز هم تکرار مکر عام و خاص....‏ یک علی با بی‌نهایت عمروعاص....‏ یک علی مظلوم همچون جد خویش.... ظلم‌هایی دیده اندر حد خویش.... کیستند این عمروعاصان شقی؟.... کفر کیشان به ظاهر متقی.... ای خداوندان ملک عافیت.... والیان مسند اشرافیت.... من یقین دارم مسلمان نیستید.... چون ولی را تحت فرمان نیستید.... من در این آشفته بازار شما‏.... پرده بر می‌دارم از کار شما.... گر شمایان نیستید اهل نفاق....‏ مرگ خواهید از خدا بالاتفاق....‏ این نماز و روزه و حج و زکات....‏ بی‌ولایت چیست غیر از منکرات....‏ جز ولایت وادی ایمن کجاست....‏ ایمنی از شر اهریمن کجاست....‏ بر ولای مرتضی مومن شوید.... کز عذاب قهر حق ایمن شوید.... گفت احمد با علی بیعت کنید؟.... یا که در دین خدا بدعت کنید؟.... بر ولای مرتضی کافر شدید؟.... یا که از مولا مسلمان‌تر شدید؟.... از چه رو چون کوفیان بی‌ولی.... خرده می‌گیرید بر کار علی.... با علی در بدر بودن شرط نیست.... ای برادر نهروان در پیش روست....‏ یا علی امشب تنور آماده کن....‏ امتت را امتحانی ساده کن....‏ تا شود معلوم خاص الخاص کیست.... در دل دریای خون غواص کیست.... پس از این در تب هنگامه ز پا ننشینم.... در تب معرکه سرگرم دعا ننشینم.... نکند مکر بنی‌صاعده تکرار شود‏.... که علی در قفس خانه گرفتار شود‏.... بنشین باده به کام دگران خواهد شد.... چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد....‏ موریانه چه موذیانه می‌جوند....‏ ریشه‌های چارچوب انقلاب را .... دید در شب

دید در شب
قالب وبلاگ
نظر سنجی
حاصل مذاکره و توافق با شیطان بزرگ؟
در دید در شب
در كل اینترنت
توصیه می كنیم
 یلدا

بسم الله الرحمن الرحیم
مقدمه
اسلام به استفاده از فرصتهای ایام در جهت تکامل روح انسان تاکید دارد. یکی از این فرصتها شبهای بلند زمستان است. شب اول این فصل سرد سال به نام شب یلدا معروف است. در این شب معمولا خانواده ها دور هم جمع می شوند و به گپ و گفت و ... مشغول می شوند.  اسلام به هیج وجه با گرامیداشت سنتها مخالفتی ندارد؛ ولی برطبق آموزه های اسلام، نباید مجالس ما به گناه (مثلا غیبت) آلوده شود

زمستان، بهار مومن و اتصال به حق
امام صادق (علیه السلام) در باره ی استفاده از فصل زمستان می فرماید :‏ «الشِّتَاءُ رَبِیعُ الْمُؤْمِنِ‏ یَطُولُ‏ فِیهِ‏ لَیْلُهُ‏ فَیَسْتَعِینُ‏ بِهِ‏ عَلَى‏ قِیَامِهِ‏؛[۱]زمستان بهار مومن است, زیرا شبهایش طولانی است و مناسب شب زنده داری است».

بنا براین فرصت زمستان، فرصت مناسبی برای مومنین و اهل عبادت خداست، آنها که منتظر فرصتی هستند تا با خدای خود به راز و نیاز بپردازند. آنها که به فرمایش مولا امیرالمومنین (علیه السلام) فرصتها را گذرا می دانند. حضرت می فرماید: «الْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ‏ فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَیْر؛[۲]فرصت ها مانند ابر می گذرد پس اگر به شما رو نمودند؛ از آنها به خوبی استفاده کنید»
البته استفاده از فرصت برای کسانی حائز اهمیت است که یک هدفی داشته باشند.کسانی  که برای زندگیشان برنامه داشته باشد. نه کسانی که دچار روز مرگی شده اند. کسانی که برای کنکور از فرصت این شبهای بلند استفاده می کند و ... ، آنها قدر فرصتها را بیشتر می دانند. کسی هم که به فکر خدا و قیامت است، می داند که این شبها و لحظه ها غنیمت است، غنیمتی که یک انسان پیرو رسول الله صلی الله علیه و آله) در پی آن ست. «قُمِ اللَّیْلَ إِلاَّ قَلیلاً؛[مزمل/۲) شب را جز اندكى (كه ویژه استراحت است) براى عبادت‏ برخیز». البته برای پیامبر مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) نماز شب واجب بود  [۳] ولیکن برای ما مستحب است.

صله رحم، در راستای وظایف مسلمانی
ما مسلمانیم و مسلمان هم باید وقتش را تنظیم کند که هم به عبادت برسد، هم به معاشرت با دوستان و هم به کارهای دیگر، چنانکه امام کاظم (علیه السلام) می فرماید: «اجْتَهِدُوا فِی أَنْ یَكُونَ زَمَانُكُمْ أَرْبَعَ‏ سَاعَاتٍ‏ سَاعَةً لِمُنَاجَاةِ اللَّهِ وَ سَاعَةً لِأَمْرِ الْمَعَاشِ وَ سَاعَةً لِمُعَاشَرَةِ الْإِخْوَانِ وَ الثِّقَاتِ الَّذِینَ یُعَرِّفُونَكُمْ عُیُوبَكُمْ وَ یُخْلِصُونَ لَكُمْ فِی الْبَاطِن ِو ...؛[۴]بکوشید که زمان خود را به چهار قسمت تقسیم کنید: ۱ ـــ ساعتی (زمانی) برای مناجات با خدا، ۲ ـــ زمانی برای امرار معاش، ۳ ــ زمانی برای معاشرت با دوستانی که عیوب شما را به شما بگویند (با انتقادات سازنده از انسان در پی پیشرفت انسانند) و باطنا با انسان دوست بوده و مخلصند و ...»
روایت امام صادق (علیه السلام) ما را به اتصال بیشتر با خدا  در زمستان فرا می خواند. باید انسان از ظرفیت اتصال به درگاه خدا در معاشرتها و شب نشینیها (مثل شب یلدا) استفاده کند.
شبهایی مثل شب یلدا و شبهایی اینچنین که خانواده ها دور هم جمع می شوند؛ باید برای یک فرد مسلمان تفریح و سرگرمی محض نباشد (انشاءالله نیست). با این زندگیهای ماشینی امروزی به نظر می رسد دیگر فرصت کمتری برای صله رحم و بازدید از برزگترها  مانده باشد، این فرصتهایی مثل بلندترین شب سال برای همین است که صله رحم و ارتباطات بین هم را بیشتر نمایییم. صله رحم و دید و بازدید از فامیل و اقوام، علاوه بر تاثیر مثبتی که بر روحیه انسان می گذارد، به فرمایش امام باقر (علیه السلام) باعث بزرگ منشی و سروری انسان می شود. « ثَلَاثٌ مَنْ كُنَّ فِیهِ كَانَ سَیِّداً ...وَ الصِّلَةُ بِالنَّفْسِ وَ الْمَال‏؛[۵]سه عامل باعث سروری انسان می شود و ... صله رحم با جان و مال» یعنی انسان با مال و جان خود (دلش را کانون محبت به خویشان قرار دهد) این وظیفه انسانی و مسلمانی را به جا آورد. چنانکه پدر بزرگها و مادر بزرگهای خود را ما این خصلت می شناسیم. امید است که ما هم این رویه را حفظ نموده و به نسلهای بعد هم انتقال دهیم و این سنتها را بهانه ای قرار دهیم برای صله رحم بیشتر و نزدیکی دلها به هم

نتیجه گیری
  استفاده از فرصت شبهای زمستان برای نزدیکی و ارتباط با خدا، نکته ایست که روایات آن را مورد توجه قرار داده اند.
اولین شب زمستان شب یلدا نام دارد. در ای شب خانواده ها دور هم جمع شده و ارتباط صمیمانه تری با هم برقرار می نمایند. این دید و بازدیدها و صله رحمها در پیوند عاطف بین نسلها تاثیر بسزایی دارد، به شرطی که مجالس ما در راستای توجه به شئونات دینی باشد.

پی نوشتها  
[۱] الأمالی( للصدوق) ، النص ، ص۲۳۷
[۲] تحف العقول، النص ،۴۰۹ ، و روی عنه ع فی قصار هذه المعانی ..... ص : ۴۰۸
[۳] تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۲۲۴
[۴]نهج البلاغة (للصبحی صالح) / ۸۵۲ / حكم أمیر المؤمنین ۴۶۷ - ۵۱۳ ..... ص : ۸۵۲
[۵] «ثَلَاثٌ مَنْ كُنَّ فِیهِ كَانَ سَیِّداً كَظْمُ الْغَیْظِ وَ الْعَفْوُ عَنِ الْمُسِی‏ءِ وَ الصِّلَةُ بِالنَّفْسِ وَ الْمَالِ؛سه چیز است که در هـر که بـاشـد آقـا و سـرور است: خشـم فـرو خـوردن ، گذشت از بدکـردار ، کمک و صله رحـم بـا جـان و مـال» به نقل از تحف العقول، ص۳۱۷


منبع: رهروان ولایت
طبقه بندی: خانواده، زن، تربیت، عکس و طرح، تحلیل و نقد، حکمت،
برچسب ها: شب یلدا، شب چله، سنتی ایرانی ـــ اسلامی، یلدا، صله رحم، دید در شب، diddarshab،
[ دوشنبه 30 آذر 1394 ] [ 03:45 ب.ظ ] [ داداشی سایبر ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

شب ظلمت و بیابان به کجا توان رسیدن مگر آنکه شمع رویت به رهم چراغ دارد

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


لوگوی ما و دوستان

دید در شب

دیجی فرهنگ

سایت فرهنگی ماسون تیوب کلیپهای برتربین

?? ???

سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com

ظهور- 313

letter4u

ایران رمان